Question: How Much Does A 40 Watt Bulb Cost Per Hour?

Appliance Electricity Usage

ApplianceTypical Consumption Per HourCost Per Hour (at 10 cents per kilowatt-hour)
Electric range burner1,000 watts10 cents
Refrigerator1,000 watts10 cents
Desktop computer and monitor400 watts4 cents
Incandescent light bulb60 watts0.6 cents

5 more rows

How many kilowatts does a 40 watt light bulb use?

To put it simply, this means it measures the number of kilowatts you use over time. For example: A 100 watt light bulb uses 0.1 kilowatts each hour. It would take 10 hours for the light to consume 1 kWh of energy.

How much electricity does a bulb use per hour?

A kilowatt-hour is 1,000 watts used for one hour. As an example, a 100-watt light bulb operating for ten hours would use one kilowatt-hour. Below are some examples of electrical appliances found in most homes. These examples are using a 10 cents per kWh rate.

How much does it cost to run a light bulb for 24 hours?

How much does it cost to run a light bulb for 24 hours? If you run a single incandescent bulb 5 hours a day for two years, it will cost you around $32 (depending on your energy rates). Most of that money is spent on electricity. If you run a single LED bulb 5 hours a day for two years, it will cost you $12.

How much does it cost to run a LED light bulb for 1 hour?

If you used a bulb for just two hours a day and paid the national average of 11.5 cents per kilowatt hour, a single 12-watt LED will cost you about $1 per year. Comparable CFLs that consume about 14 watts come to $1.17 per year and about $5 a year for 60-watt incandescents in that scenario. (See formula.)